LORENZO ORSETTİ | Rojava Komutanlığı’ndan Tekoşer Piling’in ailesine mektup

18 Mart günü DAİŞ’e karşı savaşırken ölümsüzleşen TKP/ML TİKKO savaşçısı Tekoşer Piling (Lorenzo Orsetti)’in ailesi için bir mektup kaleme alan TKP/ML TİKKO Rojava Komutanlığı “Gittiği her yere zulme karşı silahıyla birlikte gülümsemesini de götürdü. Dünün Nazilerinin bugün DAİŞ olduğunu bilerek tıpkı İtalyan Partizanları gibi savaştı” dedi. Elimize e-posta yoluyla ulaşan mektubu haber değeri taşıdığından kaynaklı paylaşıyoruz:

“Tıpkı İtalyan Partizanları gibi savaştı”

“Değerli yoldaşımız Lorenzo yaklaşık bir yıldan fazla yanımızda kaldı. Samimi, dürüst ve cesur bir insan olarak tanındı ve bilindi. Onunla karşılaşan her yoldaşımız onu sevdi. O da büyük sevgiyle hem yoldaşları hem köpekleri hem de savaştığı topraklar üzerindeki halkları sevdi. Savaş cephesinde Kürtçe’nin ihtiyacını anladığında Kürtçe öğrenmeye başladı. Gözlerinde parıltı, yüzünde gülümseme hiç eksik olmadı. Gittiği her yere zulme karşı silahıyla birlikte gülümsemesini de götürdü. Dünün Nazilerinin bugün DAİŞ olduğunu bilerek tıpkı İtalyan Partizanları gibi savaştı. Ne bir zorluk çekme acısı ne bir pişmanlık belirtisi görülmedi gözlerinde.

Toplumda bazı insanlar sanki sanat bazıları zanaat için yaratılmıştır. Lorenzo yoldaşımız ise zulme, adaletsizliğe ve eşitsizliğe karşı özgürlük için yaratılmıştı. Lorenzo yoldaş özgürlük için iyi bir savaşçı olmaya çalıştı. Ve bunu başardı. Onun için savaş demek zulme, adaletsizliğe ve eşitsizliğe karşı durmak, haykırmak demektir. En zor anlarda umudu büyütmek demektir.”

“Ortadoğu halkları Tekoşer’i çok sevdi ve sahiplendi”

“Lorenzo’yu sadece biz TİKKO savaşçıları sevmedik. Onunla karşılaşan, onu tanıyan bütün savaşçılar onu çok sevdi. Ve bizler onu ve geldiği topraklardaki İtalyan halkını da çok sevdik. Lorenzo bizim için özgürlük için savaşan İtalyan partizanı demektir. Biz Türkiyeli, Kürdistanlı Partizanlar onu çok sevdik.

Biliyoruz çok zor bir duygudur evlat kaybetmek. Lütfen Lorenzo yoldaşın mektubundaki özgürlük fikrine ve umutlu gülüşüne bakarak güç kazanın. Ve “Her şey kaybedilmiş gibi gözükse de, kötü şeyler insanlara acı verse de ve dünya dayanılmaz hale gelse de güç bulmaya devam edin” sözlerini unutmayın. Lorenzo yoldaş bir damlanın büyük fırtınalar yaratacağına inandı. Bu fikre büyük inandı ve bu fikir uğruna büyük savaştı.

Bizler eminiz ki Tekoşer Yoldaş kendisinde mevcut olan bütün iyi ve güzel özellikleri siz değerli ailemizin emeğiyle kazanmıştır. Yoldaşımızın emekçiliğini, savaşçılığını, devrimcilik ruhunu yaşamak ve yaşatmak bizim ve tüm emekçi halkımızın görevidir. Ortadoğu halkları Tekoşer’i çok sevdi ve sahiplendi; emin olun ki siz değerli ailemizi ve tüm İtalyan halkını da Tekoşer kadar seviyor ve sahipleniyorlar.

Sizleri seviyoruz. Lütfen sizler de tıpkı Lorenzo yoldaşımızın dediği gibi “Sözlerimizi değerli bulun”.